Filia biblioteczna nr 7

Mysłowice, ul. Oświęcimska 8
czynna codziennie 9.00 - 17.00, w soboty nieczynna
tel. 32 2226-510

Kierownik filii: mgr Hanna Korczak-Antoniak

Najaktywniejsza w zakresie udostępniania i pracy z dziećmi
i młodzieżą placówka nr 7 powstała w 1974 r. Zajmuje samodzielne pomieszczenie całkowicie pozbawione progów i schodów, co czyni z niej jedyną bibliotekę w mieście zaspokajającą potrzeby czytelnicze niepełnosprawnych.
To właśnie tutaj niewidzący, niedowidzący oraz dzieci dyslektyczne mogą skorzystać z działu „książki mówionej” oraz uczestniczyć w cyklicznych spotkaniach biblioterapeutycznych.
Z książek nagranych na taśmy magnetofonowe mogą również korzystać seniorzy, dla których czynność czytania z różnych powodów przysparza im wiele trudności.

Biblioterapia to jedno z najważniejszych działań placówki, polegające na procesie świadomego leczenia książką. Zajęcia biblioterapeutyczne odbywają się tutaj systematycznie od 2003 r. i organizowane są dla przedszkolaków, uczniów klas integracyjnych oraz uczniów Gimnazjum Specjalnego w Mysłowicach.

Systematyczny wzrost czytelnictwa niepełnosprawnych świadczy
o doskonałej pracy biblioteczno-terapeutycznej bibliotekarzy, ale również
o ich wielkim sercu, które jest „wszechobecne” w codziennych obowiązkach.

Placówka posiada również dział dziecięcy z kącikiem czytelniczym oraz „kącik malucha” dla najmłodszych użytkowników biblioteki, wypełniony książeczkami-zabawkami, grami edukacyjnymi i pluszakami z baśniowego świata.

W filii od 2000 r. działa prężnie Klub Polskiej Książki Dziecięcej, którego działalność oparto na myśli „Kto się kocha w czytaniu, bywa z duchem
w rozmawianiu”. Dzieci i młodzież podczas spotkań klubowych zapoznają się
z sylwetkami i twórczością polskich pisarzy.

Tutaj również działa od wielu lat Kącik Hobbysty (od 1995 r.),
w którym mali pasjonaci wystawiają swoje największe zbiory i kolekcje opowiadając podczas spotkań o swoich zamiłowaniach.

Dorobek plastyczny przedszkolaków, uczniów oraz osób indywidualnych można podziwiać w placówce w "Galerii na Szybach".

__________________________________________________________________________


KALENDARIUM IMPREZ - KWIECIEŃ

01.04 – 30.04 – „Siódemka na TIK TOKU” – krótkometrażowe filmiki tematyczne zgodne z kalendarium świąt.

01.04 – 30.04 – „Bookcrossing w bibliotece” – akcja wymiany książek.

01.04 – 30.04 – „Konie i kucyki” – tematyczna wystawka książek dla dzieci i młodzieży z okazji Dnia Konia (30.04).

01.04 – 16.04 – „Nasi skrzydlaci przyjaciele” – tematyczna wystawka literatury dziecięcej inspirowana Dniem Ptaków (01.04).

01.04 – 30.04 – „WielostrONnA” – wystawa z okazji Dnia Kreatywności (21.04) oraz Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23.04).

17.04 – 30.04 – „Czytajmy… i tańczmy” – wystawka literatury pięknej i niebeletrystycznej dla dzieci i młodzieży nawiązująca do Dnia Tańca (29.04).

14 i 18 kwietnia o godz. 9.15 i 9.30 - „Maluchy poznają bibliotekę” – zajęcia zapoznawcze z biblioteką i księgozbiorem dla 3-latków.

19 i 20 kwietnia o godz. 9.30 – „Z ekologią za pan brat!” – zajęcia ekologiczne dla 5- i 6-latków z Przedszkola nr 12, prowadzone przez pracowników ZOOM Mysłowice.

19 kwietnia o godz. 15.30 – Spotkanie Klubu Zaczytanego Seniora.

21 kwietnia o godz. 10.30 – „Jesteśmy przyjaciółmi Ziemi” – zajęcia ekologiczne dla uczniów ZSS.

21 kwietnia – „List gończy… za książką” – akcja/konkurs poszukiwania książki w mieście z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23.04).

27 kwietnia – „4-latki w bibliotece” – zajęcia zapoznawcze z biblioteką i księgozbiorem dla dzieci z Przedszkola nr 5.__________________________________________________________


 
 


_________________________________________________________________________________________________________ powrót