Filia biblioteczna nr 7

Mysłowice, ul. Oświęcimska 8
czynna codziennie 9.00 - 17.00, w soboty nieczynna
tel. 32 2226-510

Kierownik filii: mgr Hanna Korczak-Antoniak

Najaktywniejsza w zakresie udostępniania i pracy z dziećmi
i młodzieżą placówka nr 7 powstała w 1974 r. Zajmuje samodzielne pomieszczenie całkowicie pozbawione progów i schodów, co czyni z niej jedyną bibliotekę w mieście zaspokajającą potrzeby czytelnicze niepełnosprawnych.
To właśnie tutaj niewidzący, niedowidzący oraz dzieci dyslektyczne mogą skorzystać z działu „książki mówionej” oraz uczestniczyć w cyklicznych spotkaniach biblioterapeutycznych.
Z książek nagranych na taśmy magnetofonowe mogą również korzystać seniorzy, dla których czynność czytania z różnych powodów przysparza im wiele trudności.

Biblioterapia to jedno z najważniejszych działań placówki, polegające na procesie świadomego leczenia książką. Zajęcia biblioterapeutyczne odbywają się tutaj systematycznie od 2003 r. i organizowane są dla przedszkolaków, uczniów klas integracyjnych oraz uczniów Gimnazjum Specjalnego w Mysłowicach.

Systematyczny wzrost czytelnictwa niepełnosprawnych świadczy
o doskonałej pracy biblioteczno-terapeutycznej bibliotekarzy, ale również
o ich wielkim sercu, które jest „wszechobecne” w codziennych obowiązkach.

Placówka posiada również dział dziecięcy z kącikiem czytelniczym oraz „kącik malucha” dla najmłodszych użytkowników biblioteki, wypełniony książeczkami-zabawkami, grami edukacyjnymi i pluszakami z baśniowego świata.

W filii od 2000 r. działa prężnie Klub Polskiej Książki Dziecięcej, którego działalność oparto na myśli „Kto się kocha w czytaniu, bywa z duchem
w rozmawianiu”. Dzieci i młodzież podczas spotkań klubowych zapoznają się
z sylwetkami i twórczością polskich pisarzy.

Tutaj również działa od wielu lat Kącik Hobbysty (od 1995 r.),
w którym mali pasjonaci wystawiają swoje największe zbiory i kolekcje opowiadając podczas spotkań o swoich zamiłowaniach.

Dorobek plastyczny przedszkolaków, uczniów oraz osób indywidualnych można podziwiać w placówce w "Galerii na Szybach".

__________________________________________________________________________


KALENDARIUM IMPREZ - MAJ

06.05 – 31.05 – „Bookcrossing w bibliotece” – akcja wymiany książek.

06.05 – 31.05 – Wiosna – wystawa prac plastycznych dzieci w „Galerii na szybach”.

06.05 – 31.05 – Zajrzyj do ula i zobacz jak żyją pszczoły – wystawka książek i informacji na temat pszczół z okazji Światowego Dnia Pszczół.

06.05 – 31.05 – Dzień bez śmiecenia – wystawa książek o tematyce ekologicznej.

08.05 – 15.05 – Biblioteka – miejsce na czasie – spotkania z przedszkolakami w ramach Tygodnia Bibliotek - terminy do uzgodnienia.

08.05 – 15.05 – Biblioteka – miejsce na czasie – akcja internetowa z okazji Tygodnia Bibliotek.

16.05 – 31.05 – Królewny w bajkach i w realu – wystawka książek beletrystycznych i popularno-naukowych z okazji Dnia Królewny.

10 maja – Śladami bajek do krajów Unii Europejskiej – zajęcia edukacyjno-czytelnicze z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej dla dzieci z Przedszkola nr 12.

13 maja o godz. 9.30 – Spotkanie autorskie z Natalią Hermansa dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 7.

21 maja o godz. 15.30 – Odkryjmy Europę – spotkanie Klubu Zaczytanego Seniora z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (zarys historyczny, informacje praktyczne związane z UE, quizy, zagadki, zadania).

29 maja – „Czytaj – Trenuj – Bądź bezpieczny” – kolejna edycja akcji związana z poprawą bezpieczeństwa wśród uczniów, połączona z treningiem sportowym i umysłowym. Współorganizator - Klub Sportowy Siła Mysłowice oraz Straż Miejska.__________________________________________________________


 
 


_________________________________________________________________________________________________________ powrót