Filia biblioteczna nr 7

Mysłowice, ul. Oświęcimska 8
czynna codziennie 9.00 - 17.00, w soboty nieczynna
tel. 32 2226-510

Kierownik filii: mgr Hanna Korczak-Antoniak

Najaktywniejsza w zakresie udostępniania i pracy z dziećmi
i młodzieżą placówka nr 7 powstała w 1974 r. Zajmuje samodzielne pomieszczenie całkowicie pozbawione progów i schodów, co czyni z niej jedyną bibliotekę w mieście zaspokajającą potrzeby czytelnicze niepełnosprawnych.
To właśnie tutaj niewidzący, niedowidzący oraz dzieci dyslektyczne mogą skorzystać z działu „książki mówionej” oraz uczestniczyć w cyklicznych spotkaniach biblioterapeutycznych.
Z książek nagranych na taśmy magnetofonowe mogą również korzystać seniorzy, dla których czynność czytania z różnych powodów przysparza im wiele trudności.

Biblioterapia to jedno z najważniejszych działań placówki, polegające na procesie świadomego leczenia książką. Zajęcia biblioterapeutyczne odbywają się tutaj systematycznie od 2003 r. i organizowane są dla przedszkolaków, uczniów klas integracyjnych oraz uczniów Gimnazjum Specjalnego w Mysłowicach.

Systematyczny wzrost czytelnictwa niepełnosprawnych świadczy
o doskonałej pracy biblioteczno-terapeutycznej bibliotekarzy, ale również
o ich wielkim sercu, które jest „wszechobecne” w codziennych obowiązkach.

Placówka posiada również dział dziecięcy z kącikiem czytelniczym oraz „kącik malucha” dla najmłodszych użytkowników biblioteki, wypełniony książeczkami-zabawkami, grami edukacyjnymi i pluszakami z baśniowego świata.

W filii od 2000 r. działa prężnie Klub Polskiej Książki Dziecięcej, którego działalność oparto na myśli „Kto się kocha w czytaniu, bywa z duchem
w rozmawianiu”. Dzieci i młodzież podczas spotkań klubowych zapoznają się
z sylwetkami i twórczością polskich pisarzy.

Tutaj również działa od wielu lat Kącik Hobbysty (od 1995 r.),
w którym mali pasjonaci wystawiają swoje największe zbiory i kolekcje opowiadając podczas spotkań o swoich zamiłowaniach.

Dorobek plastyczny przedszkolaków, uczniów oraz osób indywidualnych można podziwiać w placówce w "Galerii na Szybach".

__________________________________________________________________________


KALENDARIUM IMPREZ - PAŹDZIERNIK

02.10 – 31.10 – Bookcrossing w bibliotece – akcja wymiany książek.

02.10 – 14.10 – Blackjack – 21 - czyli oczko – wystawa 21 zdjęć będących efektem zabawy fotograficznej w konwencji sleeveface, zorganizowana z okazji Dnia Szpilek (25.10).

02.10 – 31.10 – Jesień w Galerii na Szybach – wystawka prac dzieci z Przedszkola nr 12.

02.10 – 31.10 – Bajki dla dziewczynek – tematyczna wystawka książek z okazji Dnia Dziewczynki (11.10).

02.10 – 31.10 – Zdrowo i kolorowo – wystawka książek inspirowana Dniem Owoców i Warzyw (21.10).

15.10 – 31.10 – Światowy Dzień Białej Laski – wystawka tematyczna.

10 października o godz. 9.00 i 11.30 – Alkohol – współczesne dylematy – program profilaktyczny o uzależnieniu od alkoholu, prowadzony przez terapeutę ze Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii w Katowicach w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mysłowicach.

18, 19 i 20 października o godz. 10.30 – Kolorowy świat emocji i uczuć – zajęcia edukacyjno-czytelnicze przygotowane dla dzieci z Przedszkola Montessori „Ziarno”.

24 października o godz. 15.30 – Co Pani Jesień w koszyku niesie? – zajęcia edukacyjno-plastyczne dla uczniów ZSS.

25 października o godz. 15.30 – Pierwsza Pomoc dla Seniorów – spotkanie tematyczne dla członków Klubu Zaczytanego Seniora, zorganizowane przez inspektorów Straży Miejskiej Mysłowice.

Kodowy zawrót głowy z Codeyem i Scottim – podstawy programowania robotów w ramach zajęć informatycznych dla dzieci klas 1-3. Zajęcia cykliczne - terminy do uzgodnienia.__________________________________________________________


 
 


_________________________________________________________________________________________________________ powrót